HOMEOPATIJA ZA ŽIVALI

Homeopatija je edinstveni sistem zdravljenja, usmerjen v krepitev lastnih obrambnih sil organizma. Zelo učinkovita je pri vseh boleznih, predvsem pri poškodbah ter kroničnih in  psihičnih težavah živali.



Kaj je homeopatija

Homeopatija je povsem naraven, preizkušen in varen in sistem zdravljenja, ki spodbuja imunski sistem organizma in mu pomaga, da se sam izbori z nastalo motnjo oziroma boleznijo. Bolezenski znaki so opozorilo za neravnovesje v našem organizmu. Žival obravnavamo individualno in celostno v smeri vzpostavljanja vitalnosti in energijo v telesu. Ko se ravnovesje povrne, bolezenski znaki izginejo.

Kaj so homeopatska zdravila

Homeopatska zdravila so naravnega izvora, narejena večinoma iz rastlin, živali in mineralnih osnovi. Izdelujejo se po posebnem postopku večkratnega redčenja in sočasnega  pretresanja raztopine, kar imenujemo potenciranje. Pri potenciranju raste energetska moč ali potenca zdravila na račun materialnega deleža.

Homeopatska zdravila so neškodljiva in brez stranskih učinkov, varna tudi za mladiče in breje živali. Karenca ni potrebna (pomembno pri živalih za prehrano).

Bolj kot količina zdravila (število kapljiv ali kroglic) je pomembna pogostost odmerjanja. Ko se simptomi izboljšajo prenehamo z dajanjem, ob poslabšanju pa nadaljujemo. Če je bolezen burna in intenzivna je potrebno homeopatsko zdravilo pogosteje odmerjati.

Kako deluje homeopatija

Pri homeopatskem zdravljenju je najpomembnejša izbira pravega zdravila po principu podobnosti, ki je osnovni zakon homeopatije. Simptomi in reakcije nanje so pri vsakem pacientu drugačni. Skozi pogovor z lastnikom in z lastnim opazovanjem živali si pridobimo pomembne informacije, ki nas pripeljejo do pravega zdravila. Zdravljenje je individualno.

Kaj lahko zdravimo s homeopatijo

Homeopatija zdravi praktično vse, torej različne akutne bolezni, poškodbe, alergije in kronične bolezni. Velikokrat se s pomočjo homeopatije lajšajo bolečine ali se omili potek neozdravljivih bolezni (na primer pri tumorjih). Zdravimo lahko tudi različne psihične težave najbolj pogosto različne strahove.

Vse vrste živali posebno psi zelo dobro odreagirajo na zdravljenje s homeopatskimi zdravili.

Ključno je najti pravo zdravilo, obenem pa zagotoviti tudi druge pogoje, kot so pravilna prehrana, osnovne življenjske potrebe in odpraviti škodljive vzroke.

Izobraževanje veterinarjev homeopatov

V Sloveniji že od leta 2007 deluje Slovensko veterinarsko homeopatsko društvo, v katerem se izobražujejo veterinarji. Po osnovnem štiriletnem izobraževalnem programu po smernicah Mednarodne organizacije za veterinarsko homeopatijo (IAVH) in ko kandidat zbere 200 ur teoretičnega in 150 ur praktičnega dela, lahko pristopi k mednarodnemu izpitu. V Sloveniji je trenutno 16 veterinarje homeopatov z opravljenim izpitom.

Akutno in kronično zdravljenje

V homeopatiji zdravimo akutne in kronične bolezni. Zdravljenje akutnih bolezni kot so razne poškodbe, vnetja in infekcije, pomoč pri porodu in operacijah,  je lažje in enostavnejše kot zdravljenje kroničnih bolezni. Nekaj lažjih akutnih bolezni pri živalih lahko lastniki zdravijo tudi sami s pomočjo domače homeopatske lekarne. Na primer Arnika je prvo zdravilo za vse svežo poškodbe. Pospešuje celjenje ran in preprečuje okužbo. Čim hitreje jo žival dobi po poškodbi, tem hitreje in bolje deluje. Zmanjša bolečine in prepreči nastanek hematoma.

Vendar akutne bolezni, ki se ponavljajo, imajo globlje vzroke, ki ležijo v konstituciji in so lahko podedovani ter predstavljajo kronično bolezen, katere zdravljenje je težje. Zdravljenje kronične bolezni zahteva konstitucijsko in /ali miazmatsko zdravljenje in to je profesionalno delo homeopatov.

Konstitucijsko zdravljenje kroničnih bolezni poteka po Heringovih načelih. Procesi zdravljenja napredujejo iz najglobljih - mentalnih in čustvenih ravni organizma skozi vitalne organe do zunanjih delov, kot so koža in okončine. Zdravljenje napreduje od zgornjih delov telesa proti spodnjim ter od vitalnih organov do tistih manj pomembnih, na primer od pljuč prosti nosu ali od srca proti koži. Stari simptomi, ki so bili potlačeni ali nezadostno pozdravljeni, se lahko v procesu pravilnega homeopatskega zdravljenja ponovijo v nasprotnem vrstnem redu, kot so se pojavili, vendar minejo hitreje in niso tako izraziti kot pri izvirni bolezni.

Navodila za uporabo in shranjevanje homeopatskih zdravil

Homeopatske kroglice ali kapljice se dajejo živalim vsaj 20 minut pred ali po obroku direktno v usta. Pomembno je, da ustna sluznica vsrka zdravilo, zato ni potrebno, da pes zdravilo pogoltne. Le v primeru, da žival odklanja jemanje zdravil, se lahko zdravila dajejo tudi v vodo za pitje ali hrano.

Zdravila se shranjujejo v temnem prostoru in sobni temperaturi, občutljiva na vire elektromagnetnega sevanja,  močne vonjave, na primer eteričnih olj ali mazil,- kot so mobilni telefoni, televizija, mikrovalovke. Zdravila se zato zunaj dosega in ne preblizu izvora elektromagnetnega sevanja.

Primer triletne psice bernske planšarke Neli

Pri psici Neli se je vsak stres ali napačna prehrana pokazala v prebavnih težavah. Psica je bila tudi zelo občutljiva in navezana na lastnico. Ni prenesla povzdignjenega glasu, kaj šele da bi bila sama doma ali brez lastnice. Vsako druženje z psi, tuje okolje ali vsak najmanjši stres je povzročil ponavljajoče se driske, tudi tako močne, da je iz nje tekla kri. Ob vsaki driski jo je močno napenjalo, pa tudi bruhala je. Po injekciji antibiotika je dobila zelo močno alergijsko reakcijo. Ušesa so ji močno zatekla, da so stala pokonci, po trebuhu in glavi pa je dobila rdeč izpuščaj.

Psica je dobivala Nux vomico M vsakih 6 tednov več mesecev zaporedoma.

Analiza simptomov:

•občutljivost na najmanjši hrup

•strah teme

•strah nevihte

•strah biti sam

•strah množice ljudi

•spanje podaljšano

•maščoba in mleko poslabšanje

•vnetje debelega črevesja

•napenjanje med drisko

•kri in sluz na blatu

Pri psici Neli je homeopatija rešila težave s prebavo. Psica je tudi bolj sproščena v tujem okolju, lahko je tudi bila sama doma. Ob srečanju z tujim psom ali kadar je vesela. se ne polula se ve. Ne prestraši jo več vsak neznani zvok v gozdu. V skupini večjega števila psov in ljudi je kar naenkrat postalo zabavno. Neli je postala bolj prijetna spremljevalka.